rmbbznak150dpi.gif (7907 bytes)

Powrót do wyboru dnia

 

I. ŻYCIE DUCHOWE

 

3. Pismo Święte

 

Słowo Boże:

Błogosławieni ci, którzy słuchają Słowa Bożego i zachowują je. (Łk 11,28)

 

Pisma Święte (...) mogą nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. (2Tym 3,15)

 

Twe Słowo jest dla moich stóp pochodnią i światłem na mojej ścieżce. (Ps 119, 105)

 

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę (...). Kto Mnie nie miłuje ten nie zachowuje słów moich. (J 14,23-24)

 

 Wprowadzajcie zaś słowo w czyn, a nie bądźcie tylko słuchaczami. (Jk 1,23)

 

W naszym życiu – codzienna lektura Pisma św. lub literatury z nim związanej

Lektura Pisma św. i literatury z nim związanej ma nas prowadzić do coraz większego poznawania przez wiarę Objawienia Bożego i przenikania naszego życia duchem Ewangelii. Kontakt ze Słowem Bożym w Piśmie św. odgrywa szczególną rolę w życiu tych, którzy nie mogą często uczestniczyć we Mszy św.

 

Sobór Watykański II:

 

Kościół miał zawsze we czci Pisma Boże, podobnie jak samo Ciało Pańskie, skoro, zwłaszcza w liturgii św. nie przestaje brać i podawać wiernym Chleb Żywota tak ze stołu Słowa Bożego, jak i Ciała Chrystusowego. (KO 21)

 

... w księgach świętych Ojciec, który jest w niebie, spotyka się miłościwie ze swymi dziećmi i prowadzi z nimi rozmowę. Tak wielka zaś tkwi w Słowie Bożym moc i potęga, że jest ona dla Kościoła podporą i siłą żywotną, a dla synów Kościoła utwierdzeniem wiary, pokarmem duszy oraz źródłem czystym i stałym życia duchowego. (KO 21)

 

Sobór święty usilnie i szczególnie upomina wszystkich wiernych 9...0, by przez częste czytanie Pisma św. „nabywali wzniosłego poznania Jezusa Chrystusa” (Flp 3,8) ... niech jednak pamiętają, że modlitwa powinna towarzyszyć czytaniu Pisma św., by ono było rozmową między Bogiem a człowiekiem, gdyż do Niego przemawiamy, gdy się modlimy, a Jego słuchamy, gdy czytamy boskie wypowiedzi (św. Ambroży). (KO 25)

 

Jan Paweł II:

 

„Nieznajomość Pisma, to nieznajomość Chrystusa” (św. Hieronim). A więc jeżeli chcemy znać Chrystusa, musimy wciąż poznawać Pismo. Prócz tego Pismem świętym trzeba się karmić, to nie jest tylko lektura, to jest pokarm. (...) Trzeba karmić się Słowem Bożym i Eucharystią, czyli Ciałem Chrystusa. W ten sposób nasza wiara osiąga swoją dojrzałość, pogłębia się, staje się coraz pełniejszą odpowiedzią na to objawienie, jakie Bóg dał nam o Sobie w Jezusie Chrystusie. (Watykan, 19.06.1985 – Audiencja Generalna)

 

Trzeba mieć upodobanie w Słowie Bożym. Jeśli jest upodobanie w Słowie Bożym, to za nim idzie działanie w duchu tego Słowa i oto bardzo nam chodzi. (Szczecin, 11.06.1987 – Jasne Błonia)

 

„Żywe jest bowiem Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4,12). Słowo Boże przenika ... nie pozostaje ono na zewnątrz człowieka, na zewnątrz jego czynów i jego dzieł, na zewnątrz kultury i dziejów.

Raz objawione, raz wypowiedziane w tych dziejach, nie przestaje w nich przemawiać. Nie przestaje też działać. Stwarza najgłębszy wymiar ludzkich poczynań. Nie przestaje stawiać człowiekowi wymagań. Wymagania te należą do samej rzeczywistości obrazu i podobieństwa Bożego, jakim jest człowiek. Stawia je człowiekowi Bóg jako Stwórca i Odkupiciel. Równocześnie zaś te Boże wymagania są takie, że człowiek musi je sobie sam postawić. Musi je postawić ludzkie sumienie, jeśli jest prawe i żyje w prawdzie. (Strasburg, 9.10.1988 – Homilia na stadionie Meinau)

 

Spojrzenie na siebie w prawdzie – z wiarą w Moc Słowa Bożego

 

1.     Czy nie zaniedbuję lektury Pisma świętego?

2.     Czy pogłębiam zrozumienie Pisma świętego przez odpowiednią lekturę?

3.     Czy lektura Pisma świętego prowadzi mnie do coraz większego poznawania przez wiarę prawd Bożych, a także do coraz większej miłości Boga?

4.     Czy zdaję sobie sprawę, że w słowach Pisma świętego spotykam się z Bogiem i uświadamiam to sobie szczególnie wtedy, kiedy nie mogę spotkać się z Nim w Komunii świętej?

5.     Czy modlę się czytając Pismo święte, czy uświadamiam sobie, że jest to rozmowa z Bogiem, że to Bóg ma mi coś do powiedzenia?

6.     Czy wymagania Ewangelii konfrontuję z własnym życiem?

7.     Czy naśladuję Maryję w słuchaniu i zachowywaniu Słowa Bożego?

 

Chwila modlitwy:

Matko Słowa Wcielonego, odsłaniaj przed nami głębię Pisma św.!

Św. Dominiku, rozmiłowany w Piśmie św. módl się za nami!

 

rmbbznak150dpi.gif (7907 bytes)

Powrót do wyboru dnia