rmbbznak150dpi.gif (7907 bytes)

Powrót do wyboru dnia

 

II. PEŁNIENIE WOLI BOŻEJ

 

C. Wolność i radość ewangeliczna

 

10. Jednoczenie swojej woli z wolą Bożą

 

Słowo Boże:

... gdzie jest Duch Pański – tam wolność. (2Kor 3,17)

 

Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. (Ga 5,1)

 

... bracia, powołani zostaliście do wolności. (Ga 5,13)

 

Nie otrzymaliście przecież ducha niewoli, by się znowu pogrążyć w bojaźni, ale otrzymaliście ducha przybrania za synów. (Rz 8,15)

 

W naszym życiu:

- pełnienie woli Bożej w duchu wolności i miłości synowskiej

- swoboda i różnorodność działania

Dla dziecka Bożego wola Boża nie jest czymś narzuconym z zewnątrz, czemu poddaje się pod przymusem, przeciwnie: dziecko Boże, miłujące Ojca, samo chce czynić wszystko to, co się Ojcu podoba, dlatego idzie w sposób wolny za Jego wolą, z całą swobodą afirmując wszystko, czego Bóg zażąda od niego.

Wolność duchowa wypływa z umiłowania Boga, ze zjednoczenia naszej woli z wolą Boga. „Kochaj (Boga) i rób, co chcesz” (św. Augustyn). W duchu takiej wolności podejmujemy różne prace, działania, zależnie od udzielonego każdemu daru łaski (por. Rz 12,6), starając się dostrzegać wśród zmieniających się okoliczności i warunków życia – Boże wymagania stawiane przed nami.

 

Jan Paweł II:

 

... Musimy przede wszystkim ukazywać wszystkim urzekający blask tej prawdy, którą jest sam Jezus Chrystus. W Nim, który jest prawdą (por. J 14,6), człowiek może w pełni zrozumieć i doskonale wypełniać, poprzez dobre czyny, swoje powołanie do wolności w posłuszeństwie prawu Bożemu, zawartemu w przykazaniu miłości Boga i bliźniego. To właśnie sprawia dar Ducha Świętego, ducha prawdy, wolności i miłości: dzięki Niemu prawo zostaje zapisane w naszym wnętrzu tak, że możemy je postrzegać i przeżywać jako dynamikę prawdziwej osobowej wolności: „doskonałe Prawo, Prawo wolności”. (Veritatis Splendor p.83)

 

... wypełnienie woli Bożej jest całym życiem Chrystusa. W tym On się wyraża i w tym się potwierdza jako Syn Jednorodzony, Współistotny Ojcu, jako Ten, który zna Ojca, wie, co jest wolą Ojca i pragnie tę wolę do końca wypełniać. Wola Ojca jest Jego wolą. Wolą Ojca i Jego wolą jest odkupienie świata. Odkupienie świata przez Krzyż (...)

 

Dojrzałe człowieczeństwo oznacza pełne użycie daru wolności, który otrzymaliśmy od Stwórcy, kiedy powołał do istnienia człowieka „na swój obraz i podobieństwo”.

(...) Wolność jest wielkim dobrem wówczas, kiedy umiemy świadomie jej używać dla tego wszystkiego, co jest prawdziwym dobrem. Chrystus uczy nas, że najwspanialszym wypełnieniem wolności jest miłość, która urzeczywistnia się w oddaniu i służbie. Do takiej właśnie wolności „wyswobodził nas Chrystus” i stale wyzwala. (Enc. Redemptor hominis n.21)

 

Aby ponownie odzyskać swą wolność, człowiek potrzebuje przede wszystkim pomocy z góry, która porządkowałaby jego świat wewnętrzny, rozbity przez grzech. Pomoc tę otrzymuje dzięki modlitwie. Potrzebuje następnie silnej i zdecydowanej woli, zdolnej wyrwać się z kłamliwych sugestii zła i skierować się odważnie na drogi dobra. Taka postawa zakłada wspaniałomyślne ćwiczenie się w wyrzeczeniu i poświęceniu. (Anioł Pański, 24.02.1985)

 

Spojrzenie na siebie w prawdzie: - z wiarą w ojcowską miłość Boga

 

1.     Czy pełnienie woli Bożej jest moim głównym pragnieniem?

2.     Czy jestem w pełni przekonany(a) o ojcowskiej miłości Boga, który pragnie zawsze mojego dobra – nawet, gdy Jego zrządzenia są dla mnie trudne i niezrozumiałe?

3.     Czy chcę i umiem przyjmować Boże zrządzenia z dziecięcą miłością i wolnością, czy też poddaję się im z konieczności? Czy nie buntuję się?

4.     Co oddziela moją wolę od woli Boga?

5.     Jaki otrzymałem(am) od Boga szczególny „dar łaski”, którym mam służyć innym?

 

Chwila modlitwy:

Matko Łaski Bożej, umacniaj w nas ducha synostwa Bożego! 

 

rmbbznak150dpi.gif (7907 bytes)

Powrót do wyboru dnia